W jaki sposób wykonać wycenę spółki?

Wycena spółki to jeden z najważniejszych elementów każdego biznesu. Coraz częściej zdarza się, że jest to konieczne. Zdecydowanie wyceny spółek są realizowane zarówno dla tych dużych przedsiębiorstw, jak i tych małych oraz średnich. Zatem kiedy wycena wartości spółki jest konieczna? W jakich przypadkach musimy ją przeprowadzić?

Wyceny spółki bardzo istotne

Na wartość spółki wpływa wiele istotnych czynników. Wycenę spółki bardzo często przeprowadza się przede wszystkim aby określić na ile jest to opłacalna inwestycja w przypadku jej kupna lub też sprzedaży. Wspomniany proces jest nieodłącznym elementem każdej działalności biznesowej, ponieważ to właśnie dzięki niemu można określić nie tylko samą wartość spółki, ale także dodatkowo wydzielić część działalności. Jest to niezbędne także w szczególności restrukturyzacji czy też sukcesji. Niestety jest to proces dość skomplikowany i tym samym wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, w jaki sposób do tego podejść. Zatem co jest najbardziej istotne w przypadku przeprowadzania wyceny spółki? Na co w szczególności należy zwrócić uwagę?

Zobacz również: Wycena spółki metodą dochodową

Różne podejścia do wyceny przedsiębiorstwa

Decydując się na przeprowadzenie wyceny spółki, przede wszystkim bardzo istotny jest wybór odpowiedniej metodyki. Tylko dzięki temu wszelkie procesy oraz obliczenia zostaną wykonane poprawnie. Nie ma jednej uniwersalnej metody dzięki której możliwa jest wycena każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego profilu działalności. Odpowiednio wcześniej należy także określić założenia sporządzającego wycenę. Dodatkowo powinniśmy także jasno określić standardy dotyczące wartości wyceny.

Obecnie specjaliści wyróżniają cztery klasyczne podejścia do wyceny przedsiębiorstwa. Wyróżnia się w tej grupie podejścia:

  • majątkowe (określana też jako księgowe), które opiera się na wyznaczaniu wartości przedsiębiorstwa w oparciu o wartość jego majątku,
  • dochodowe, opierające się na określeniu zdolności przedsiębiorstwa do osiągania korzyści finansowych,
  • porównawcze (określane również jako podejście rynkowe lub mnożnikowe), gdzie wycena w dużym stopniu opiera się głównie na zastosowaniu różnych mnożników wartości w zastosowaniu do porównywalnych spółek lub też historycznych transakcji, które były zrealizowane na rynku,
  • mieszane, czyli połączenie dwóch różnorodnych sposobów wyceny, które są wykorzystywane w metodzie majątkowej, jak również w metodzie dochodowej.

Istotnie wycena spółki jest bardzo ważnym rozwiązaniem w szczególności, gdy przygotowujemy się do jej kupna. Bez tego nie jesteśmy w stanie dokładnie określić rentowności spółki i tym samym niewielu klientów zdecyduje się na jej zakup. W przypadku sprzedaży spółki również należy przeprowadzić taką wycenę. Jak już wcześniej wspomniano dotyczy to każdej spółki niezależnie od posiadanego przez nią kapitału oraz ilości zatrudnianych pracowników. Obecnie jest kilka różnych metod wyceny spółek, dlatego warto dobrać odpowiednie podejście względem naszego przedsiębiorstwa, aby wspomniana wycena była jak najbardziej wiarygodna. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo bardzo szybki znajdzie swojego nowego nabywcę.

Ireneusz Wydrzyński

Absolwent SGH, ostatnio także studiów typu MBA z zakresu Controlling i Finanse Przedsiębiorstw. Wieloletni praktyk w zarządach spółek, głównie związanych z motoryzacją. Bogate doświadczenie w pozyskiwaniu środków unijnych. Strateg biznesowy, wskazujący kierunki oraz doskonale potrafiący ocenić możliwości i szanse rozwoju biznesu.

Menu